TFCA Committees

Current Committees and Workgroups

Constitution and Bylaws Committee
Stephen Watson - Parker County ESD #1
Ralph Rodriguez - Bexar Count ESD #2
Paul Sims - Harker Heights Fire Department
Mike Mulligan - Atascocita Fire Department

Texas Fire Chiefs Academy Advisory Committee
Ken Prillaman - Chair - Wichita Falls Fire Department
Joel Baker - Austin Fire Department
Randy Howell - University Park Fire Department
Dave Parker - Aldine Fire Department
Mark Lee - Garland Fire Department
Gary Estep - Bexar County ESD #5
Richard Giusti - Bryan Fire Department

Health and Wellness Committee
Cande Flores - Chair - Abilene Fire Department
Bobby Gipson - Plainview Fire EMS
Michael Clack - Annaville Fire Department / Nueces County ESD #1
Manuel Casarez - Universal City  Fire Department
Michael Thomson - Highland Village Fire Department
Robert Smith - Orange County ESD #1
Del Albright - Murphy Fire Department

Legislative Committee
Bobby Abbott - Chair - Lake Travis Fire and Rescue
Amy Ramon - Cy Fair Fire Department
Brad Landi - Williamson County ESD
Greg Benson - City of Port Arthur
Gary Estep - Bexar County ESD 5
Ralph Rodriguez - Bexar County ESD 2
Billy Wusterhausen - City of Leander Fire Dept
George McAteer - Harris County ESD 48
Mike Mulligan - Atascocita Fire Department
Victory Conley - Irving Fire Department
Jeffery Kennedy - City of Austin Fire
Michael Thomson - Carrollton Fire Department

Best Practices Committee
Neil Howard - Co-Chair - Rowlett Fire Department
Dale Skinner - Co-Chair - Seguin Fire Department
Carl Nix - Melissa Fire Department
Michael Gdovin - Alamo Heights Fire Rescue
Doug Boeker - Sugar Land Fire Department
Stan Tinney - North Richland Hills Fire Department
Todd Weidman - Lamarque Fire Department
Ben Blanton - Red Oak Fire Department
Shawn Fannan - Watauga Fire Department
Scott Eager - Roanoke Fire Department
David Jones - Addison Fire Department
Dean Spencer - Webster Fire Department

ISO/PPC Workgroup
Bill Evans - Chair - Ennis Fire Department
Kenneth Cullins - Rockwall Fire Department
Mike Lugo - League City Fire Department
Mitch Randles - Temple Fire Rescue

Company Officer Symposium Committee
Joel Baker - Chair - Austin Fire Department
Daniel DeYear - Dallas Fire Department (instructor of TFCA Company Officer Program)
Nathan Dower - Rockwall Fire Department (Training and Safety Officer)
Doug Boeker - Sugar Land Fire Department
Del Albright - Murphy Fire Department
David Jones - Addision Fire Department
Kyle Taylor - Kyle Fire Department / Hays County ESD #5

Technology Committee
Paul Siebert - Chair - TEEX
Cory Claborn - Wylie Fire Department
John Denison - Cedar Hill Fire Department
Glenn Johnson - Garland Fire Department
Patrick Hagan - Houston Fire Department
Jens Jensen - Galveston Fire Department
Karl Kuhlman - San Marcos Fire Department
Clay Carpenter - Frisco Fire Department
David Coble - Tyler Fire Department
John Jernigan - Williamson Co ESD 5

Election Committee
Keith Kiplinger - Chair - Nacogdoches Fire Department
Carter Johnson - Porter Fire Department / Montgomery County ESD #6
Jack "J." Taylor - Pearland Fire Department

Current Liaisons/Representatives

Texas A&M Fire School Advisory Board (TEEX)
Chris Addington - Roanoke Fire Department

Texas Firefighter Fatality Review Panel
Les Stephens - San Marcos Fire Department

IAFC Southwest Division - TFCA Representative
Vance Riley - Pearland Fire Department

Texas Municipal League - TFCA Representative
Victory Conley - Irving Fire Department

Texas Forest Service - TFCA Representative
Stephen Watson - Parker County ESD

TIFMAS - TX Intrastate Fire Mutual Aid System - TFCA Representative
Les Stephens - San Marcos Fire Department
Donnie Norman - Travis County ESD #1